Potíže v menopauze

Lokální estrogenní terapie pro atrofii sliznice pochvy a močových cest

Pochva je významně ovlivňována hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu v krvi respektive ve sliznici a podslizniční vrstvě poševní stěny. U žen po přechodu dochází v individuálně rozdílné době k rozvoji atrofi e poševní. Atrofie poševní se projevuje souborem mimořádně obtěžujících potíží a je označována jako atrofická vaginitida.

Nejčastěji jde o různé nepříjemné pocity v oblasti pochvy – pálení, svědění, někdy spojené s výtokem. Častým příznakem jsou potíže související s pohlavním stykem, a to především potíže se zvlhčením. Styk se může stát bolestivým nebo při něm může docházet k drobným poraněním poševní sliznice spojeným se slabým krvácením. S degenerativními změnami v oblasti ženských pohlavních orgánů může souviset rovněž únik moči.

Výskyt u žen po přechodu je až v 61% u žen bez léčby a překvapivě i u 27% žen s hormonální terapií.
Hlavní možností jak takové potíže řešit je lokální podávání estrogenů.

Na trhu jsou různé typy přípravků pro lokální použití: globule, krémy nebo malé vaginální tabletky s velmi nízkou dávkou 10 mikrogramů estradiolu. Studie jednoznačně prokázaly bezpečnost této léčby pro organismus ženy i orgány malé pánve včetně sliznice dělohy.

Při rozvinutých příznacích je léčba zahajována například při použití tablet 10 - 14 dní trvajícím každodenním podáváním jedné tablety a následně přecházíme do dlouhodobé udržovací fáze s aplikací dvakrát týdně. Podávání dvakrát týdně lze u méně vyvinutých příznaků postavit i do role léčby první volby. Terapie se podává bez omezení, dokud potíže neustoupí či v jejich prevenci. Aplikace je výhradně vaginální a je usnadněna jednorázovými aplikátory připomínajícími malou propisovací tužku.

Odborná spolupráce: MUDr. Tomáš Fait, Ph. D.
Projekt je podporován edukačním grantem společnosti NovoNordisk Ochrana údajů Právní prohlášení Kontakt
Datum poslední aktualizace 16.12.2015, HRT_6/15 © 2016 Forinel Trading SE